Модель AIDA у копірайтингу
Модель AIDA у копірайтингу
30.12.2021

Модель AIDA у копірайтингу

Якщо вашому тексту чогось не вистачає, контент перестав продавати, а конверсії заганяють у депресію, не поспішайте шукати трендові рішення, розрекламовані й не завжди ефективні методи. Існують олдскульні практики, які, незважаючи на свій почесний вік, продовжують працювати на благо копірайтера та замовника. Однією з таких технік є AIDA, де кожна літера позначає певний етап «дозрівання» користувача — від необізнаного про продукт/послугу читача до потенційного клієнта, який  бажає оформити замовлення. Цей рекламний концепт був винайдений американським маркетологом Елмером Левісом наприкінці XIX століття і відразу став проривом у світі успішних продажів. Неймовірно, але сьогодні AIDA продовжує робити свою справу.

Розшифровується абревіатура наступним чином:

 • A (attention) — увага;
 • I (interest) — інтерес;
 • D (desire) — бажання;
 • A (action) — дія.

Послідовність тез в AIDA обрана невипадково. Порядок продиктований особливостями людської психології мислення.

Модель AIDA у копірайтингу

Як привернути увагу?

Що спонукає відвідувача сайту перейти на ту чи іншу сторінку, почати читати статтю? Правильно, заголовок. Містка та інтригуюча назва матеріалу приваблює. Для акцентування уваги в хід йде не тільки крутий heading. Важливим є ще й такий компонент, як лід, — перший абзац, який розкриває суть назви статті. До речі, лід теж не позбавлений інтриги. Обидва елементи мають враховувати особливості цільової аудиторії. Портрет ЦА необхідно скласти перед написанням статті. Для цього уявіть людину, для якої створюється контент: що за питання її хвилюють, які болі є у неї, як можна допомогти? Дотримуючись цієї моделі, своїм контентом ви мотивуєте читача перейти до наступного етапу воронки продажів.

Модель AIDA у копірайтингу

Викликаємо інтерес

Очі користувача опустилися нижче ліда, він перейшов до основної частини лендингу? Чудово! Все йде за планом. Направте читача у потрібне русло, щоб він виявив максимальний інтерес до публікації. Тут згодиться нетривіальна історія, яка з вигідного боку розкриває суть контенту. Таким чином ви підштовхуєте до думки, що вам зрозуміла та близька проблема, з якою прийшов користувач. Більше того, ви знаєте, як її вирішити. Але тези не мають бути очевидними, навпаки, вони тонко натякають. Головне завдання — до останнього зберігати інтригу. Якщо все зроблено правильно, користувач із великою ймовірністю перейде до наступного блоку тексту.

Модель AIDA у копірайтингу

Підігріваємо бажання

Увагу акцентували, інтерес викликали — читач у вашому полоні. Повірте, він не зупиниться, доки не отримає те, що йому потрібно. Однак навіть зараз користувач може не до кінця усвідомлювати, чого саме він бажає. Це ідеальний час для вашого контрнаступу. Розкрийте вигоди життя (навчання, відпочинку або роботи) за умови використання продуктом/послугою, що описується у тексті. Підхід має бути таким, щоб ЦА врешті-решт захотіла купити або замовити те, що ви пропонуєте. На цьому етапі важливо, щоб користувач чітко усвідомив: саме ваш товар йому необхідний, причому чим швидше ― тим краще. Замість «Праска нашого виробництва — високої якості» скажіть: «Наша продукція — безпечна. Є сертифікати відповідності». Тобто підігрівати бажання потенційного клієнта потрібно реальними фактами, а не аморфними, водянистими тезами.

Модель AIDA у копірайтингу

Як зробити так, щоб користувач почав діяти?

Заклик до дії — вишенька на торті концепту AIDA. У заключній частині статті необхідно підштовхнути людину до покупки — звісно, ​​не прямим текстом. Потенційний клієнт має зрозуміти: щоб вирішити проблему, йому потрібне те, що є саме у вас. Так-так, саме у вас, і ні в кого іншого. Попередньо розкрийте свою УТП (унікальну торгову пропозицію). Щоб посилити ефект call to action, використовуйте прийом обмеженої за часом дії акції, можливості отримання бонусу прямо зараз або іншу мотивашку. Пропозицію складіть таким чином, щоб навіть вам було важко від неї відмовитися, будь ви на місці користувача. Пропускаючи через себе написане, звіряючи контент із портретом ЦА, ви зможете перетворити клієнта з потенційного на реального. І навіть більше — у лояльного та постійного.

Модель AIDA у копірайтингу

Додаткові етапи та альтернативні варіанти розшифровки

Крім описаних етапів, існують ще й додаткові ходи, здатні підвищити ефективність моделі загалом. Наприклад, AIDCA, де С — conviction (впевненість у виборі), AIDMA, де M — motivation (стимул, мотивація) або AIDAS, де S — satisfaction (кайф від покупки). Останній варіант формули забезпечує лояльність клієнта, який, окрім замовлення на постійній основі, ще й рекомендує вас іншим людям. Це ― найвища точка маркетингової воронки, до якої потрібно прагнути.

Модель AIDA у копірайтингу

Класична модель AIDA може мати альтернативні варіанти розшифрування. Наприклад, початкова літера абревіатури A означає awareness (обізнаність). Тобто завдання автора — у заголовку дати конкретику про продукт, який описується у статті. Інформація в такому вигляді спрямована на формування зацікавленості ЦА. Літера D може вказувати не на бажання, а на рішення (decision). Такий підхід вимагає точнішої аргументації на етапі мотивування до покупки потенційного клієнта. Частина маркетологів і копірайтерів мають на увазі під літерою D — demand (потреба). Тут слід пояснити, чому саме цьому користувачу потрібний саме цей продукт.

Концепт AIDA на практиці

Копірайтери студії красивого контенту «Архі Ідея» часто у своїх текстах використовують технологію AIDA. Яскравим прикладом є пакет статей для сервісного центру з ремонту смартфонів Apple iPhone. Завдання передбачало написання 20 продаючих текстів під посадкові. Мінус — типовість тем: ремонт моделі iPhone 6/7/8 тощо. Структуру для кожної публікації замовник також надав. Як ви розумієте, вона була ідентичною для всіх статей, змінювалася лише назва телефону. Здавалося б, поле для творчості відсутнє. До того ж постає закономірне питання: а що ця майстерня може запропонувати такого особливого на відміну від конкурентів, а їх он — хоч греблю гати! Виявилося, може. Але до цього ми ще повернемось.

Модель AIDA у копірайтингу

Щоб написати щось унікальне, автори використали AIDA. Оскільки заголовки були статичними (наприклад, «Терміновий ремонт iPhone 13 у Києві»), привертати увагу залишалося лише за допомогою ліда. Як основна стратегія — бажання показати читачеві всі «фішки» тієї чи іншої моделі, чим таким цікавим компанія-виробник оснастила смартфон. Так, ви можете справедливо зазначити, що власник девайса і так в курсі інновацій, які є в гаджеті. А раптом ні? Демонструючи вигідні сторони конкретної моделі, ми натякаємо, що поломка не має стати приводом для придбання нового пристрою. Мовляв, дивись, яка ця серія крута! Не витрачай гроші на покупку нової техніки — ремонт наявної коштуватиме дешевше.

Модель AIDA у копірайтингу

Інтерес ми підігрівали у блоці про часті несправності. Але сухо перерахувати їх — не варіант. Тому вказувалися взаємозв’язки між однією проблемою, наприклад, розбитим екраном, і ризиком появи інших дефектів у майбутньому (порушення герметизації, потрапляння пилу та вологи у корпус пристрою, вихід із ладу материнської плати та інших важливих робочих вузлів).

Модель AIDA у копірайтингу

А ось два останніх етапи, — бажання та дія, — були реалізовані не класичним методом. Оскільки під кожен вид типової поломки клієнт виділив окремий блок, саме тут були desire і action. Наприклад: «Дефект корпусу, тріснута або сколота задня скляна панель — це те, що заважає кайфувати від користування iPhone 13. Щоб повернути «яблучку» колишню красу, віддайте телефончик на тюнінг у наш сервіс-центр у Києві. За годину буде як новенький». Ось тут ми явно тиснемо на біль користувача. Говоримо про те, що чудово його розуміємо, адже юзання гаджета в непривабливому вигляді — зовсім не те. Прямим текстом пояснюємо, що робити. А у якості УТП — швидкість виконання ремонту.

Модель AIDA у копірайтингу

Принадність використання інструментів desire та action одразу кілька разів за текст, індивідуально під тематику кожного блоку про поломку, ― це можливість точково залучити клієнтів. Так охоплення ЦА значно зростає. Ба більше, подібний хід поступово штовхає читача статті до звернення до майстерні, навіть якщо описана поломка — не його історія. Просто впевненість, із якою копірайтери від імені співробітників сервісного центру говорять про професіоналізм і швидкість послуг, спонукає користувача хоча б проконсультуватися. А це вже перехід, це вже конверсія. Далі ― справа за малим.

Модель AIDA у копірайтингу

Підбиваємо підсумки

Рекламна модель повсюди застосовується у копірайтингу. На її основі пишуться різні тексти: статті для продаючих сторінок в Інтернеті (landing-page), контент для email-розсилок, пости та сторіз для соціальних мереж, матеріали для друкованих ЗМІ, ТБ, радіо тощо. Однак для реалізації концепту AIDA існує чек-лист правил:

 1. конкретика — лише факти, ніякої води;
 2. експертність — докази (нагороди, сертифікати);
 3. гарантії — з позиції продавця;
 4. бонуси — додаткова мотивація;
 5. «чарівний пендель» — майстерний заклик до дії.

Модель AIDA у копірайтингу

Одним словом, автори студії «Архі Ідея» не на словах, а на ділі перевіряють ефективність технології AIDA. Народ, це 100% працює! Замовте у нас безкоштовне тестове — і переконайтесь у цьому на власному досвіді.

sign
Акции
Смаколики
Получить вкусняшку ))
 • Тестовое бесплатно
 • Каждая 10-я работа бесплатно
 • От 50 000 знаков - 30 проц скидка
Залишай свої контакти
і ми передзвонимо
Є питання?
Залишай свої контакти
і ми передзвонимо
Хочу замовити безкоштовно
Вибери одну або кілька послуг
Статтю
Переклад
Пост