YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори
YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори
30.12.2021

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

На порозі 2014 року пошуковий гігант Google замислився, як укотре покращити якість видачі. Керівництво компанії прийняло одноголосне рішення: експертність контенту має бути на першому місці, а сайти, які дотримуються цього правила, — у ТОПі. Тоді вперше з’явилося таке поняття як Medic Update. І насамперед під збільшувальним склом асесори «Гугл» (тестувальники/оцінювачі) вивчали ресурси медичної, фінансової, а також інформаційної спрямованості. Сторінки з публікаціями такої тематики стали називатись YMYL (Your Money or Your Life). Це сторінки, здатні вплинути на фізичний та психоемоційний стан людини, фінансове становище, загалом ― на щастя.

Студія красивого контенту «Архі Ідея» поставила за мету розібратися з усіма тонкощами YMYL-сайтів, показавши, як покращити якість ранжирування саме вашого ресурсу. При цьому ми озброїмося об’єктивними теоретичними знаннями та релевантними думками авторитетних фахівців у цій галузі. Підсумком нашого огляду стануть власні кейси, в яких ми покажемо, як просували YMYL-сайти та яких результатів досягли. Поїхали!

Що таке YMYL та з чим його їдять?

YMYL трактується як «Ваші гроші чи ваше життя». Вираз застосовується для сторінок веб-ресурсів, контент яких прямо чи опосередковано здатен вплинути на життя людей, їх здоров’я, безпеку і благополуччя. Насправді всю наймасштабнішу роботу з оцінки та сортування сайтів на предмет «якісності» здійснює потужна нейронна мережа. В її основу закладено алгоритми ранжування, за моніторинг відповідає машина. Тому “діагноз” — максимально точний.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Якраз у 2018 році всю міць гуглівського лікування по-новому на собі відчули інформаційні сайти медичної тематики, оскільки саме вони безпосередньо впливають на життя користувачів. Такому резонансному явищу дали не менш гучну назву — «медичний апгрейд». Але на цьому нейронна мережа та асесори «Гугл» не зупинилися, а пішли далі викопувати бур’яни, керуючись більше ніж 150-сторінковою інструкцією, спеціально розробленою під новий алгоритм.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

В основі цього історичного документа — E-A-T, — критерії оцінки якості сторінок, де:

 • E (Expertise) — експертність;
 • A (Authority) — авторитетність;
 • T (Trustworthiness) — достовірність.

Ці фактори і використовують асесори, щоб протестувати та дати оцінку контенту та сторінці в цілому. Ось як E-A-T прокоментував Джон Мюллер з Google: «Якщо ви особисто не є експертом у тій чи іншій галузі, є сенс поспілкуватися з такими особами та зібрати якийсь справжній експертний контент. Так кожному, хто читає ці сторінки, буде ясно, що насправді інформація — вірна і заслуговує на довіру, це те, що написав експерт чи експерт розглянув, і, відповідно, це, по суті, те, що кожен може взяти і передати своїм друзям і сказати, що це щось, чого потрібно остерігатися, або щось важливе, що ви маєте прочитати на цю тему».

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Проте все ― набагато складніше, ніж здається на перший погляд. У пунктах E-A-T є підкритерії, кількість яких для кожної вимоги варіюється від декількох сотень до декількох тисяч. Ми до них ще повернемося для більш глибокого «занурення». Зазначимо лише, що асесори дають оцінку сайтам, але вона безпосередньо не впливає на позицію у видачі. Проте висновок тестувальників має чинність у контексті алгоритмічних принципів, які, власне, і виносять вердикт щодо якості тих чи інших сторінок.

Яким галузям «пощастило»?

Незважаючи на те, що в посібнику для асесорів чітко окреслено тематики сайтів, які підпадають під YMYL-алгоритми (це фінансові та юридичні веб-ресурси, інтернет-магазини, портали про здоров’я та безпеку), не всі сторінки оцінюються. Візьмемо, наприклад, сайт новин. Інформація про закон, що набрав чинності, підпадає під YMYL, а ось прогноз погоди, спортивний огляд, світська хроніка — ні.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Щоб спростити життя вебмайстрам, Google розділив тематики на 3 зони залежно від ступеня їхнього впливу на життя користувачів:

 • червона зона — медицина, фінанси, e-commerce, нерухомість, фармацевтика, інтернет-продажі;
 • помаранчева зона — юриспруденція, світові новини, наука, суспільство;
 • зелена зона — спорт, фітнес, хобі, їжа (все, що опосередковано впливає на вибір).

Як ви бачите, практично всі тематичні категорії тією чи іншою мірою відносяться до YMYL, а тому публікації мають готуватися з урахуванням факторів E-A-T. Перед оптимізаторами постає низка завдань, серед яких:

 • визначення значимості сторінок;
 • оцінювання ймовірності того, що до контенту буде пред’явлено особливі вимоги;
 • оновлення існуючих публікацій або написання нових на основі E-A-T.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Також слід зважати на те, що окремий контент може не вплинути на вибір користувача безпосередньо, а лише побічно. Однак і цього достатньо, щоб уже говорити про фактор «Ваші гроші чи ваше життя». Припустимо, людина прочитала огляд про пральні машини Indesit, де певні нюанси експлуатації підштовхнули її зробити вибір на користь техніки іншого виробника, наприклад, Samsung.

На думку Founder & CEO у Webline Promotion Віталія Кравченка, користувачам хочеться розуміти, що вони читають не просто рерайт із біржі, а справді експертну думку. І в епоху боротьби пошукових систем зі статейними сайтами низької якості це дуже важливо. У будь-якому випадку, до якої категорії не належав би контент — червоної, помаранчевої чи зеленої, достовірність фактів — «золоте» правило.

Аспекти оцінки якості сторінок: E-A-T фактори

Щоб написати експертну статтю, потрібно стати експертом або найняти таку людину. Чим більше матеріалів публікується за обраною тематикою — тим вище залучення аудиторії. Кропітку роботу помітять і гуглівські асесори. Ефективним ходом буде розповідь про автора на окремій сторінці. Шах і мат у цьому випадку — це сертифікати, ліцензії, диплом ВНЗ за спеціальністю, яка безпосередньо пов’язана з контентом, дані про участь у конкурсах, премії, нагороди. Якщо є кандидатський чи докторський ступінь — чудово! Обов’язково проінформуйте про це читачів.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Діяльність YMYL-сайтів пов’язана з постійною боротьбою за ТОПові місця у пошуковій видачі. І саме експертність суттєво підвищує шанси отримати заповітні позиції, у деяких випадках вона підтверджує право залишатися в органіці. Повірте, для певних ресурсів це велике досягнення. Експертність — це не лише грамотна публікація, а ще й обґрунтовані та доведені причини для її появи як такої. Читачі мають розуміти, чому та чи інша тема важлива для них, якою є її користь. І ось що каже з цього приводу Google у розділі 2.2: Якою є мета веб-сторінки: «Сайти та сторінки повинні створюватися, щоб допомагати користувачам». Поняття «корисна мета» знову згадується в розділі 3.2 і наводиться як перший крок оцінки якості сторінки: «Пам’ятайте, що перший крок при оцінці PQ — зрозуміти справжнє призначення сторінки». З іншого боку, сторінка, створена з метою заробляти гроші «не намагаючись допомогти користувачам», вважається сторінкою найнижчої якості.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

У оновленій версії рекомендацій для асесорів «Гугл» є таке поняття — «повсякденна експертиза». Це означає, що люди з відповідним життєвим досвідом у конкретних темах можуть вважатися експертами (ніякого формального навчання чи освіти не потрібно). Однак це справедливо лише для контенту, що не стосується YMYL. Наприклад, докладні та корисні огляди ресторанів, написані людиною, яка є завсідником цих закладів. Адже їй є з чим порівняти, і вона любить поїсти.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Повернемося до E-A-T факторів, зокрема до авторитетності. Наступний критерій оцінки виступає підтвердженням експертності у тій чи іншій ніші. Це щось на зразок артефакту. Це — досвідченість, яка підтверджує освіченість. Користувачі мають бачити так звані соціальні сліди:

 • спілкування автора з колегами по цеху;
 • позитивні відгуки відомих спеціалістів у галузі, авторитетних особистостей;
 • згадки про участь у конференціях та симпозіумах;
 • опубліковані дослідження та доповіді, що стосуються теми веб-ресурсу.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Якщо автор має знання в певній області, а також практичний досвід роботи в цій ніші, безсумнівно, асесори Google оцінять це гідно. Однак це ще треба довести. Так на авансцені з’являється третій фактор алгоритму E-A-T — достовірність. Щоб вам довіряли читачі, важливо не допускати фактичних помилок. Для цього потрібно перевіряти ще раз все те, про що ви пишете. Висловлюючи власну точку зору, потрібно проінформувати користувачів про те, що думка є суб’єктивною. Використовуючи статистичні дані, вкажіть офіційне джерело. Підкріплюйте аргументи фотографіями, інфографіками, відеороликами, відгуками лідерів думок. Якщо стоїть завдання максимально конкретизувати дані матеріалу ― розкажіть, як і кому допомогла ваша публікація. Заручившись дозволом, використовуйте реальні імена та назви організацій. Усе це легко перевірити, це вказує на готовність автора до аудиту як з боку звичайних відвідувачів сайту, так і асесорів. Чесність, достовірність та точність інформації — основний концепт.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Зважаючи на те, що до особистості та професіоналізму автора пошуковою машиною пред’являються високі вимоги, особливої ваги набуває авторство. Ось що сказав із цього приводу Роман Єфремов, SEO-фахівець у Wits — Seomasters: «Згоден із тим, що вказівка на автора матеріалу у будь-якому разі позитивно впливає на ефективність статті з погляду SEO. Це важлива та невід’ємна частина трасту сторінки в очах пошукових систем».

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Згодна з цією думкою і Анастасія Тихонова, Sales & Marketing Director, Co-Founder в Ower Studio, при цьому додає: «Якщо матеріал був написаний зі слів експерта, то експерт також має згадуватись у статті».

Адаптація сайту під алгоритм E-A-T

Немає фактичних патентів чи дослідницьких робіт, які б підтвердили існування E-A-T як чинників ранжирування. Google визнав, що є сигнали, які вказують на те, що сайт заслуговує на довіру, проте пошуковик ніколи не говорив, що це за сигнали. У той же час, керівництво для оцінювачів якості також не дає натяків на те, якими можуть бути ці сигнали. При цьому багато фахівців SEO вважають EAT далеко не єдиними критеріями для підвищення якості сайту. Ось що каже з цього приводу Кріс Пітт, керівник відділу маркетингу компанії Vertical Leap: «EAT, безперечно, важливий для Google, і маркетологам необхідно адаптувати свої контент-стратегії, якщо вони ще не досягли високих результатів. Тим не менше, EAT не є одноразовим рішенням для SEO, і існує безліч інших необхідних речей, які потрібно оптимізувати: посилання, структуровані дані, час завантаження, технічне SEO, безпека та близько 200 факторів ранжування».

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Незважаючи на таку сильну розпливчастість у рекомендаціях, все ж таки простежуються деякі тенденції. Щоб веб-ресурс «привести до тями», більшість вебмайстрів сходяться на думці і радять провести апгрейд сайту як мінімум за 7 пунктами.

Експертність

Щоб підвищити рівень експертності, виберіть один із двох шляхів. Оскільки не кожен здатен похвалитися глибокими знаннями у тій чи іншій темі, можна знайти експерта на аутсорсі. Наприклад, ви хочете порадувати своїх користувачів новим рев’юшником по смартфонах Apple. У такому випадку потрібна людина, яка живе і дихає цією темою, дивиться презенташки, у курсі всіх останніх новин про продукти, вступає в гарячі суперечки з іншими шанувальниками бренду, знає всі технічні характеристики на зубок. Навіть якщо ваш новий союзник не вміє писати чіткі статті, заручіться підтримкою розумного редактора. Також зверніть увагу на те, яке місце в інформаційному просторі займає ваша людина-знахідка. Чудово, якщо в неї вже є своя прокачана публіка, динамічні соцмережі з потужним охопленням цільової аудиторії. Її впізнаваність — вам тільки на руку.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Немає грошей чи бажання наймати на постійку експерта? Ок, тоді залучіть його для фактчекінгу контенту, який генерують штатні копірайтери з цієї теми. Це ― другий спосіб підвищити експертність публікацій.

Довіра публіки

Щоб заслужити довіру читача, персоналізуйте кожну сторінку ресурсу. Закріплення автора, розповідь про його досягнення, інформація про цілі проекту, команду, ідейного лідера, опубліковані контакти для зворотного зв’язку, — це працює. У якості підтвердження — дослідження «Піксель Тулс», в якому наочно показано значимість E-A-T факторів у Google.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Додаткова цінність

Різні корисні інструменти завжди приваблюють користувачів. Наприклад, зручний калькулятор розрахунку вартості монтажних робіт дає моментальне розуміння, яку суму доведеться викласти. Наявність форми для коментарів, генерація промокоду з індивідуальною знижкою на кожну покупку, простий кабінет користувача, можливість оцінки продукту/послуги/сервісу, — все це покращує поведінкові фактори і додає цінності вашому сайту.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Партнерські посилання

Компанія Google відкрито заявила, що не проти заробітку на рекламі, проте лише в тому випадку, якщо вона нативна. SEO-інфлюєнсер Марі Хейнс, яка провела глибокий моніторинг YMYL-сайтів, заявила з цього приводу: «Проєкти, що перемогли, відкрито розповідали про партнерські посилання і використовували нативні товарні віджети». Це означає, що пошукова машина без проблем визначає якість партнерських посилань, і якщо вони потенційно небезпечні, ресурс, який їх розмістив, дорого за це заплатить.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Нав’язлива реклама

Виявляється, майже 75% мобільних користувачів не можуть терпіти рекламу, яка заважає їм одразу ж перейти до прочитання публікації. Нав’язлива реклама, яка часто реалізується за допомогою спливаючих оголошень, для половини відвідувачів сайту стає причиною відмови від користування ресурсом надалі. На подібну рекламу (особливо у повноекранному форматі, push-сповіщення з затемненням, вікна, що агресивно спливають) звертає увагу і Google. Тож радимо прибрати її.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Швидкодія

Нікого не здивувати тим, що швидкість завантаження сторінок є фактором ранжування. Але на які показники орієнтуватися? На допомогу — метрики Core Web Vitals. Пам’ятайте: Гугл любить швидкі сайти. Щоб досягти цього в короткий термін, використовуйте легкі шаблони та мінімалістичний дизайн.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Траст

Внутрішня оптимізація сайту нічого не варта, якщо паралельно не проводити зовнішню оптимізацію. Для цього потрібна якісна маса посилань: аутрич і природне нагадування — те, що лікар прописав. Хоч би як хотілося підігнати конячок — стримуйте себе. Нехай впізнаваність приходить сама собою, за рахунок авторитетних проєктів, які залишили безкоштовні посилання, користувачів соцмереж, які зробили репост тощо.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Як алгоритм YMYL вплинув на «Архі Ідею»?

Щоб задовольнити потреби замовників, студії красивого контенту довелося швидко перейти на новий рівень. Штату чудових і відповідальних, але «класичних» копірайтерів уже було недостатньо. Для створення експертного контенту ми залучили справжніх гуру у своїй справі: для написання статей на фінансову тематику — людину з освітою та досвідом роботи у цій сфері. Часті замовлення публікацій про здоров’я, препарати, новітні методи лікування теж не залишили нам вибору. Так на аутсорсі з’явився співробітник, який закінчив медичний ВНЗ, має досвід робіт у цій сфері. Він вільно поєднує роль завідувача кафедри та автора статей з медичної тематики.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

Споглядаючи на наші успішні кейси в цих вузькоспеціалізованих напрямках та розуміючи зростаючі вимоги Google до проєктів інших напрямів, не стали пасти задніх й інтернет-магазини. Вони просто усвідомили, що в їхній владі робити клієнтів щасливими, і купівля їхніх товарів чи замовлення послуг — далеко не єдиний чинник, що впливає на цей стан душі. Наплив замовлень від представників e-commerce поставив перед нами нові завдання. Однак знайти таку величезну кількість експертів найрізноманітніших напрямків було неможливим, і чи варто? Тому ми стали залучати їх виключно для фактчекінгу, перевірки та схвалення публікацій, які створювали наші штатні копірайтери. І це спрацювало. Відгуки задоволених замовників свідчать: «Дуже сподобався підхід до клієнтів! І, звичайно ж, результат роботи: все вчасно зроблено, а головне — професійно та якісно… Один із найкращих сервісів та одні з найкращих менеджерів по роботі з клієнтами. Дякую вашій команді за хорошу роботу».

Чек-лист зі створення YMYL-проекту

Ми постаралися виділити найефективніші тенденції, які добре працюють незалежно від тематичної ніші:

 1. Протокол HTTPS — подбайте про безпеку інформації користувачів.
 2. Політика конфіденційності — додайте інформацію про права та обов’язки кожної зі сторін.
 3. Швидкість завантаження — зробіть усе, щоб сторінки завантажувалися швидко та безпомилково.
 4. Функціональність — розробіть адаптивну версію сайту, яка коректно працюватиме на всіх пристроях.
 5. Актуальність та достовірність — вказуйте реальну дату публікації статей, надавайте достовірну інформацію.

YMYL сайти. Особливості оптимізації під E-A-T фактори

На завершення нашого чек-листа хочеться додати рекомендацію Джона Мюллера з Google: «Я не думаю, що є один простий підхід до створення YMYL-проекту. На вашому місці я б подивився на рекомендації для асесорів і серйозно подумав би про те, як сайт може бути сприйнятий оцінювачами якості, і що я можу змінити».

sign
Акции
Смаколики
Получить вкусняшку ))
 • Тестовое бесплатно
 • Каждая 10-я работа бесплатно
 • От 50 000 знаков - 30 проц скидка
Залишай свої контакти
і ми передзвонимо
Є питання?
Залишай свої контакти
і ми передзвонимо
Хочу замовити безкоштовно
Вибери одну або кілька послуг
Статтю
Переклад
Пост